Němí svědci na Staroměstském náměstí

Výukové materiály pro distanční výuku

Program vychází z procházky po pražském Staroměstském náměstí, na kterém stojí celá řada objektů - "němých svědků", kteří odkazují na důležité okamžiky našich dějin. Materiály pro distanční výuku nabízejí objevení těchto svědků a dějinných souvislostí od vzniku husitského hnutí až po ukončení Třicetileté války na základě práce s fotografiemi, plánkem náměstí a informací o vztahu mezi vybranými momenty dějin a objekty na Staroměstském náměstí. 

Autoři: Marie Zimmermannová

Vznik programu: říjen 2020

Délka programu:  cca 60 minut (lze zkrátit)

Didaktické poznámky a materiály:

  Úvod: žáci pracují podle prvního pracovního listu, kde jsou jim zadány tyto úkoly:

  • najít na google mapě Staroměstské náměstí a přečíst si, které objekty (budovy, místa) jsou zde pojmenovány; lze si prohlédnout i satelitní mapu náměstí nebo virtuální prohlídku z výšky
  • procvičit si rozpoznávání jednotlivých budov a jiných objektů, na s. 2 je návrh zahrát si pexeso, které obsahuje 12 obrázků objektů ze Staroměstského náměstí a pak spojit jejich názvy s fotografiemi v pracovním sešitě. Druhou možností je prohlédnout si kreslený plánek Staroměstského náměstí a dopsat do tabulky názvy objektů (s. 3). 
  • seznámit se s událostmi, které vybrané objekty na Staroměstském náměstí představují. K tomu slouží vyprávění (s. 4) a k procvičení verze pexesa s texty s kontrolní tabulkou (s. 5). 
  • podrobněji prostudovat informace o vybrané budově nebo jiném objektu a vytvořit krátké vyprávění (10 informací) vlastními slovy a zapsat na s. 6.  

Pracovní sešit je vytvořen formou formuláře. Texty a obrázky nelze přepisovat, žáci ale mohou psát do polí označených slovy "Klikněte nebo klepněte sem a zadejte text". Sešit je třeba otevřít v rozložení při tisku, aby bylo možné do polí psát. 

Vyplněný sešit mohou odeslat zpět učiteli. Samostatné práce na s. 6 lze později vytisknout a vytvořit z nich ve třídě (nebo virtuálně) nástěnku. 

Nabídka pedagogům: pokud si přejete provést v pracovním sešitě nějaké úpravy, napište si o heslo, kterým odemknete zámek a můžete úpravy provést. Adresa: pgcentrum@apha.cz nebo vychovahodnoty@gmail.com  

Odkazy:

Pracovní sešit s mapkou Staroměstského náměstí, obrázky z pexes a úkoly pro žáky: 

Náhled na obsah pracovního sešitu
Náhled na obsah pracovního sešitu

Základní informace o programu: