Univerzální rady z učebnice "My jsme svět"
Další rady od Michala
- Nesdílejte mezi sebou vaše herní nebo jiné účty. Může se pak stát, že o svůj účet přijdete, protože (bývalý) kamarád vám chce udělat naschvál tím, že změní heslo nebo se bude chovat ve hře nevhodně, bude porušovat pravidla apod. a postižen pak budeš ty až bude účet vydavatelem hry/služby zrušen.
- Je mnoho společností, které nabízí, že ti vylepší tvoje hodnocení (rank) ve hře. Rozhodně to není bezpečné a často to vede ke zrušení tvého účtu vydavatelem hry, který zaznamená podezřelé chování tvého účtu.
- "Cheaty" (programy které hráči dávají ve hře výhodu) často fungují pouze velice krátkou dobu, než vývojář hry přijde na to, jak je odhalit. To znamená že prakticky všechny cheaty co se nachází na internetu jsou již dávno v databázích a jejich použití je tedy okamžitě odhaleno. Nestahujte a už v žádném případě nekupujte cheaty, jediné k čemu to povede je, že přijdete o peníze a váš herní účet.
- Co se týče nakupování on-line (ebay, Amazon atd.), vždy si pozorně prohlédněte recenze prodávajícího, jestli se nejedná o podvodníka, a s nákupem nespěchejte.
- Podvodné e-maily jsou velice běžné a téměř každý se s nimi v životě setká. Buďte pozorní, když pracujete se svou e-mailovou schránkou, ne všechny viry a podvody končí ve spamu. Často se vydávají za internetové obchody jako je třeba Amazon, jako bankovní sdělení nebo zprávy od firmy Microsoft. Pokud e-mail neočekáváte, tak buďte obzvláště opatrní a když si nejste jistí, tak se s někým poraďte. Když vám například přijde e-mail od Microsoftu, abyste se přihlásili a něco upravili nebo potvrdili a e-mail se zdá být pravý, tak stejně je lepší ručně přejít na oficiální stránky než klikat na odkazy v e-mailu, je to další forma vaší ochrany.
- Podvodné reklamy se dnes vyskytují už úplně všude na internetu. Raději nikdy neklikejte na podivné reklamy a bannery, které avizují velký výdělek peněz, zázračné léčebné metody nebo cokoliv jiného co se vám může zdát jako velice dobré/výhodné, v 99% případů se jedná o podvod, jak buď získat vaše osobní údaje nebo rovnou i peníze. Často bývají ve stylu "vydějel 1000€ kopírování z domova", "tento lék zniči tuky a lékaři ho před vámi tají", "tato žena přišla na lék proti rakovině a lékaři ji nesnáší", "seznam se s nejhezčími holkami ve tvém okolí zdarma a bez registrace" apod.
- Vyskakující okna (pop-up) na některých stránkách tvrdí, že jste vyhráli například iPhone nebo peníze a když stránku opustíte tak o to přijdete. Také existuji takové, které vám řeknou, že máte vir. V těchto případech se vždy jedná o podvod a stránku okamžitě opusťte nebo pokud to nejde (i takové jsou případy) tak vypněte prohlížeč přes "správce úloh" (task manager).
- Anti-virová bezpečnost Windows Defender jako základ pro většinu lidí stačí, ale neposkytuje mnoho služeb, které specializované ochranné programy nabízí, jako je například vyhledávání malware, miners nebo virů přímo na stránkách. Proto, pokud se člověk často pohybuje po různých stránkách na internetu (mimo Facebook, Youtube, Twitter apod.) je vhodné investovat do aktivních ochranných softwarů (Bit Defender, Avast a jiné).
- Nakupování her online je dnes velice snadné a extrémně výhodné, přesto ale ne vždy bezpečné. Nakupujte pouze v online obchodech velkých společností jako je například EA (Origin), Ubisoft (Ubisoft Connect), GOG nebo Valve (Steam). Pokud nakupujete klíče od překupníků, tak se ujistěte, že se nejedná o podvodníky. Vždy si nejdříve přečtěte online recenze obchodu, ze kterého chcete nakupovat. Prověřené a známe překupní firmy jako Kinguin nebo Green Man Gaming jsou velice spolehlivé, jiné, jako například G2A, už méně.
Chceš se na něco zeptat?
Pokud by tě něco zajímalo nebo bys chtěl/a s něčím poradit, tak můžeš použít tento jednoduchý formulář a my se ti co nejdříve ozveme zpět.